Jaką pościel wybrać ?

Sen jest niezwykle istotnym elementem w życiu każdej osoby. Około jednej trzeciej naszego życia spędzamy w łóżku. By zachować jak najlepszą jakość snu należy zadbać o kilka ważnych elementów takich jak: wygodne łóżko, materac, poduszki czy pościel. To dzięki tym rzeczom możemy stworzyć przyjazną atmosferę, która zapewni nam komfort w czasie snu. Jak więc wybrać pościel i na co warto zwrócić uwagę? 

Rodzaje materiałów pościeli- jaki wybrać?

Na rynku znajdziemy pościele szyte z różnych materiałów, które sprawdzą się całym rokiem bądź w konkretnych okresach- zimowym bądź letnim. Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem jest bawełna, która charakteryzuje się odprowadzaniem wilgoci, a w dodatku jest miła w dotyku i pozwala skórze oddychać. Ten naturalny materiał cechuje się dobrą wentylacją. Pozwala to w prawidłowy sposób odpocząć ciału, bez konieczności pocenia się. Bawełnę znajdziemy w kilku odmianach takich jak: satyna, kora, perkal czy flanela. 

W sklepach możemy również spotkać pościele z wełny, którą można nazwać luksusową. Przede wszystkim bardzo dobrze chroni ona przed zimnem, ale sprawdzi się również w trakcie ciepłych miesięcy, dzięki odpowiedniej wentylacji. Pościel wykonana z wełny zalecana jest osobom z reumatyzmem oraz alergikom. 

Kolejnym z ciekawszych wyborów jest jedwab, który jest przyjemny w dotyku, a ponadto ma znakomite właściwości wentylujące. Należy jednak podczas zakupu unikać jedwabiu syntetycznego, który znacznie traci swoje naturalne właściwości. 

Materiały syntetyczne na pościel

Pościel z naturalnych materiałów jest dość drogą inwestycją, na którą nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Alternatywnym rozwiązaniem są wówczas materiały syntetyczne, w których wykorzystuje się również niewielkie ilości naturalnych materiałów. Często spotykane są łączenia z bawełną, co sprawia, że pościel jest miękka, a jednocześnie trwała. 

Materiałem syntetycznym, o którym warto wspomnieć jest mikrofibra. Z jednej strony jest miła w dotyku, z drugiej zaś wykazuje właściwości antyalergiczne. Ponadto nie potrzeba jej prasować, a dostępnych wiele modeli na rynku pozwalać dobrać najróżniejsze wzory oraz kolory. 

Sposób zamknięcia pościeli

Kolejnym z ważnych elementów podczas wyboru pościeli jest sposób jej wykończenia, a dokładnie zamknięcia. Jednym z częściej spotykanych rozwiązań są zakładki. To jednocześnie też najtańszy sposób, który ma kilka minusów. Przede wszystkim poduszka czy kołdra może wychodzić. 

Następną z form zapięć są guziki oraz zatrzaski. W tej kwestii także znajdziemy kilka niedogodności. W trakcie snu elementy mogą odgniatać się nam na skórze, co może także powodować dyskomfort w nocy. 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą zamki, które dokładnie trzymają pościel w środku. Same zamki nie przeszkadzają również w użytkowaniu. Dodatkowo pościel jest bardzo dobrze chroniona przed zabrudzeniami.

Podsumowanie

Reasumując, wybierając pościel warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj zastosowanego materiału. Do wyboru dostajemy materiały naturalne oraz syntetyczne. Te pierwsze spisują się znacznie lepiej, jednak są przy tym znacznie droższe. Istotną rolę odgrywa również sposób zamknięcia, który może znacząco wpłynąć na komfort w trakcie snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *